Dünyanın Yerlisi
 

Bangalore, Hindistan

Hindistan seyahatimde Bangalore’un Delhi’den daha farklı olacağından emindim (en azından öyle umuyordum). Bu sefer Hintli bir arkadaşım beni karşılayacaktı, o yüzden gerçek Hindistan’ı daha iyi görebilecektim.
Bangalore’da hava çok daha iyiydi. 45 derecelere dayanan Delhi havasından sonra, 25 derecelerde seyr eden Bangalore havası cennet gibi gelmişti. Bangalora daha yeşil ve daha organize bir şehir idi. Parkları ve çiçekleri ile ünlü bu şehirin lakabı da ‘Bahçe Şehir’
Bangalore 5
Bangalore Hindistan’ın ‘Silikon Vadisi’ olmakla da övünen bir şehir. Ülkenin IT merkezi olan bu yer, bir çok şirkete ve kuruma ev sahipliği yapmakta.

Arkadaşım çalıştığı için, onun arkadaşları topluca havaalanına gelip beni aldılar. Taksi ücretini ödememe izin vermediler ve bavulumu da taşıyıp beni eve soktular. Arkadaşımın evinde 6 kişi kalıyolardı. Evde yer yatakları dışında hemen hemen hiç mobilya yoktu. O yataklarda ince bir battaniyeden bozmaydı. 2-3 kişi bir odayı paylaşıyorlardı. Bu çocuklardan hiçbiri bırakın diğer ülkeleri, başkentleri Delhi’yi bile görmemişlerdi. Bu kadar küçük dünyası olan insanlardan bu kadar çok şey öğrenebileceğimi düşünmezdim.

284839_10150220965736734_381408_n
Tahmin edebileceğiniz gibi, Hintliler gerçekten misafirperver. Orada olduğunuz sürece sizin memnun olduğunuzdan gerçekten emin olmak istiyorlar. Hep yanınızdalar ve sürekli bir şeye ihtiyacınız olup olmadığını soruyorlar. Ya da yemek yediğinizde 2 dakikada bir yemeği beğenip beğenmediğinizi soruyorlar.
Evet, tahmin edebileceğiniz gibi, bir süre sonra bu sinir bozucu olmaya başlıyor.
Yanlarındayken sizin bir şeye para vermenize izin vermiyorlar. Bu kadar az para kazanmalarına rağmen böyle cömert davranmaya çalışmaları beni etkilemişti. Bir keresinde, izin vermeyeceklerini bildğim için, bir restoranda yemek yedikten sonra çaktırmadan kasaya gidip hesabı ödemek zorunda kalmıştım.
Bangalore 1
Yemek ile ilgili sorunlarım Bangalore’da da devam etmişti. Yemeğin çeşidi değildi sorun, yemekleri gayet lezzetli ve bol seçenekli. Yemeği nasıl yedikleri benim için daha çok sorundu. Her yemeği sağ elleriyle yiyen Hintliler, aynı usulü çok sıvı yiyeceklerde de yapıyorlardı. Buna alışmam gerçekten zor oluyordu.
Bangalore 4
Toplu taşımaya gelince, gelişmiş bir ülke seviyesi beklemeyin. Beni en çok şaşırtan şey, ön koltuklarda kadınlar için ayrılmış koltukların olmasıydı.
Oradayken arkadaşlarımla Transformers 3 filmine gittim. Filmin kendisinden çok, salondaki tecrübe daha eğlenceli geçmişti. Seyirciler filmde olan herşeye yorumlarını ve tepkilerini katıyorlardı. Havlusuyla duştan çıkan Megan Fox’u görünce ıslık çalıp, kahraman kötü robotu yenince alkışlayıp ayağa kalkıp, sevmedikleri bir karakter ekrana çıkınca yuhalıyorlardı. Bir süre sonra duruma ayak uydurup aynı tepkileri bende vermeye başladım.
Sonrasında bunu Hintli arkadaşımla konuşunca, bana şunu dedi:
‘ Hintlilerin eğlenceli aktiviteler için parası ya da zamanı yok. Sinema bu ikisini de ayırabildiğimiz nadir aktivitelerden biri. O yüzden sinemaya geldiğimizde, sonuna kadar tadını çıkartmaya çalışıyoruz. ‘
 
Hintliler, çoğu Asya kültürü gibi, fazla kibarlar. ‘Hayır’ kelimesini asla duymayacağınız Hintlilerin, ‘hayır’ a en yakın yaptıkları şey bir saniye durup ‘bakalım’ demeleri oluyor. Bu kibarlık genelde yorucu oluyor, çünkü bir şeye ‘evet’ dediklerinde bunu içtenlikle söyleyip söyleyemediklerini anlamanız zor oluyor.
Ya da o ‘evet’ gerçekten ‘evet’ anlamına gelmiyor. Örnek olarak birine ‘hadi 19:00’da buluşalım’ dediğinizde ‘evet’ diyecektir. Ama 19:30 dan daha erken gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
Kibar olmaları dışında, Hintliler genelde içlerine kapanık ve sakinler. Hareket etmeden önce düşünüyorlar ve durumlara pasifist yakşalıyorlar.
Bangalore
Bangalore tekrar gitmeyi planladığım yerlerden biri listesine girdi.
Yorum yok

YORUM BIRAKIN