Dünyanın Yerlisi
 

Bangkok, Tayland

Bangkok’a gitmeden önceki beklenti nedir?

Hangover 2

Oraya gittiğimde, bir çok yerde olduğu gibi, filmlerde ve hikayelerde anlatılanın gerçeklikten uzak olduğunu tekrar gördüm.

Tehlikeli ve gelişmemiş olduğu düşünülen, sadece seks turizmine gidilebildiği düşünülen Tayland oldukça modern ve gelişmişti. Herhangi bir Batı Avrupa şehri gibi iyi bir metro hattı vardı, insanları kibar ve medeniydi. Şehrin bir çok yanını gökdelenler sarmıştı bile. Otantik ile modernin güzel bir karışımı olan Bangkok, çok keyifli bir deneyimdi.

Bangkok 5

Her köşede bulunan tapınakları ile, Bangkok harika bir mimariye sahip. Budizm öğretisine dayalı kültürüyle Tayland’ın dört bir yanı, Budist etkileriyle ve kültürüyle donatılmış. Buddha’nın öğretilerinin ve hayatının anlatıldığı müzelerde günümüz hayatına dair bir çok şey öğrenebilir, dersler çıkartabilirsiniz.

Bangkok 2

Şehri bir kaç saat boyunca turist gibi gezdikten sonra. Couchsurfing’den tanıştığımı Tayland’lı arkadaşlarımızla buluştuk. Bizleri lokal restoranlarda daha önce deneyimlemediğimiz tadları tecrübe ettirdiler ve normalde asla göremeyeceğimiz yerleri gösterdiler. Gece hayatı da oldukça hareketli olan Bangkok’ta erkeği de kızı da doya doya dans edip dans pistinin hakkını veriyor.

Bir çok turiste ev sahipliği yapsa bile, Bangkok’taki turist ve yerli dengesi oldukça iyi. Fiyatlar aşırı pahalı değil ve gittiğiniz yerlerdeki esnaflar oldukça arkadaş canlısı.

Taksi fiyatları bölgedeki diğer bir çok ülkeye göre uygun ve çok şanssız olmadığınız sürece kazıklanmıyorsunuz. Eğer ‘tuk tuk’lara binerseniz, fiyatı önceden konuşup anlaşmalısınız. Bazıları beklediğinizden daha düşük bir fiyat söyleyip, sadece yolda bir ‘dükkan’a uğrayacağınızı söylüyorsa, o taksilerden uzak durun. Onun dışında sizi bir yerden diğer bir yere taşıyan motorsikletler, hem daha hızlı hem de daha etkililer (ve daha tehlikeli). Ne olursa olsun, bunlara binmeden fiyatı bir gözden geçirin.

Bangkok 4

Tayland’dayken kesinlikle masaj salonlarına gidin (hayır, düşündüğünüz tarzda olanlara değil). 1 saat boyunca size masaj yapmaları size sadece 20 lira civarı bir ücrete mal oluyor. Masöze de bahşiş olarak 1-2 dolar bırakırsanız, ondan mutlusu olmuyor. Ben bazen bir görüşmeye giderken, 1 saatlik vaktim varsa vakit geçsin diye masaj salonuna girip, görüşmeme pelte gibi gidiyordum. Burada saati 150 liraya yaptıracağınız masajın çok daha iyisini, çok daha ucuza orada bol bol yaptırın.

Tayland’ın insanı oldukça utangaç (esnaflar dışında tabi). Turistik bir yere girdiğinizde, bir esnafın gelip dükkanına bakmanız için sizi ikna etmeye çalışması gayet doğal. Bir kere bir gece klübünün önünde içeri girmem için 10 dakika boyunca kolumdan çektiler.

Bangkok 3

Tayland’ın kendisi de, insanları da çok güzel. Beklediğinizden çok daha fazlasını bulacağınızdan emin olun.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN