Dünyanın Yerlisi
 

Barselona, İspanya

Öncelikle itiraf edeyim, ben Madrid’ciyim 🙂

Ama bir çok kez Madrid’e gitmeme rağmen, Barselona’yı görememiştim ve bu içimde bir ukte olarak kalmıştı. Sonunda bu süper-popüler, turistik ve harika mimarisi olan şehri görünce, muradıma ermiştim.

Barselona’yı gördüğümde, ününü hak ettiğini anlamıştım.

Bcn 3

Katalonya’nın güzel şehri inanılmaz güzellikte ve dünyanın turistik, ekonomik, ticaret ve kültür açısından önde gelen şehirlerinden biri. Bu konulardaki öncülüğü ve etkileri Barselona’yı en popüler ve en etkili şehirler arasına koyuyor.

Bcn 1

Mimarisi eski Roma İmparatorluğu şehrinin uzun geçmişini hatırlatacak kadar geriye dayanan Barselona’da, hepimizin tanıdığı ünlü yakın geçmiş mimarlarından olan Gaudi’nin etkisi her sokakta hissedilmekte.

Sagrada Familia, Casa Mila, Artigas Gardens ve yüzlerce daha ürettiği yapıtlarını Barselona’nın dört bir yanında göreceksiniz. Tabi ki Gaudi’nin dünyanın en iyi mimarları arasındaki aldığı yerin neden tartışılmaz olduğunu anlayacaksınız

Şehir, büyük başarılar elde eden futbol kulübü Barcelona sayesinde de büyük sükse yapmakta. Son 10 senelik futbol tarihini domine eden bu takım, kazandıkları kupalar ve kültürleriyle, bir kulüpten çok daha fazlası. Dünyanın dört bir yanındaki taraftar sayısı (10 milyon) bunun iyi bir kanıtı.

Bcn 4

Katalan kültürüne ve değerlerine fazlasıyla bağlı olan bu şehir, aynı zamanda oldukça global bir yer.

Barselona’ya iki kere gelişimde de beni gezdirip şehrin güzel yerlerini gösteren Guillem’e ve misafir eden İsmail’e teşekkür ediyorum.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN