Dünyanın Yerlisi
 

Bern, İsviçre – Brezilyalı İsviçreli

Lozan’dan Bern’e yaklaşık 1 saatlik bir blablacar yolculuğundan sonra Bern’in merkezine bırakıldım. Evinde kalacağım Jessica şehrin 20 dakika dışında yaşadığı için, merkezden bir otobüse binmem gerekiyordu. Bilet makinesine geldiğimde, 20 dakikalık otobüs yolculuğu için 4,5 euroluk bilet almam gerektiğini görünce biraz şaşırsam da, biletimi alıp yola koyuldum.
Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Jessica’nın evine vardım.
Jessica, tek başına, prefabrik bir evde yaşayan genç bir kızdı. Brezilya’da doğmuş, fakat 9 aylıkken İsviçreli bir aile tarafından evlat edinip İsviçre’ye getirilmiş. 6 yaşında üvey annesi ve üvey babası ayrılmış ve tekrar çocuk esirgeme kurumuna gitmiş.
Yani, özet olarak, zor bir hayat yaşamış.
Buna rağmen son derece pozitif, güler yüzlü ve misafirperverdi.
‘’Yatağımda sen yat, ben çalışırken divanda yatmayı tercih ediyorum’’ diyip beni divanda yatırmayacak kadar misafirperver.
Jessica’nın evine geç geldiğim için, bişeyler yiyip, biraz sohbet ettikten sonra, kendisi sabah saat 04:00’de kalkacağı için erkenden uyumaya koyuldu. Ben de kendini ona göre adapte edip, erken saatte uyudum. Bunun başka bir sebebi de vardı. Sabah 10:30’da Bern’den Zurih’e arabayla geçecektim, o yüzden erken kalkıp Bern merkeze gidip şehri biraz dolaşmak istiyordum.
Sabah aynı planladığım gibi erken kalktım. Jessica çoktan gitmiş ve bana whatsapptan bir mesaj bırakmıştı.
‘’Kısa da olsa keyifliydi. Dolapta yiyecek bişeyler var. Ama hepsini yeme ha! :)’’
Kahve için hızlıca bişeyler yadikten sonra şehir merkezinde gidip 1 saat civarı şehri yürüdüm. Bern İsviçre’nin ‘’Alman’’ kısmındaydı (Cenevre ve Lozan ‘’Fransız’’ kısmındaydı). Aynı ülke de olsa, aradaki farkı hissedebiliyordunuz. Mimaride, insanların tavırlarında ve daha birçok şeyde.
Çok az vaktim de olsa, Bern’de yürümek ve şehrin ruhuna biraz da olsa hissetmek güzeldi. Akabinde blablacar’la beni alacak sürücüyle buluşacağım yere gitmek için tramvaya bindim.
Şu an bunu yazarken de tam olarak o arabada, Bern’den Zurih’e doğru yol alıyorum.
Yorum yok

YORUM BIRAKIN