Dünyanın Yerlisi
 

Budapeste, Macaristan

Tuna nehrinin ikiye ayırdığı Budapeşte, kesinlikle özgün bir yer.

Kısıtlı Macar tarihim ile, bu bölgenin ilk olarak bir Kelt yerleşimi olarak başladığını, sonrasında ise Moğollar ve Osmanlıların himayesine geçtiğini biliyorum. Sonrasında ise tarihin en büyük imparatorluklarından, Avusturya-Macar İmparatorluğunun bir parçası oldu.

Budapest 1

Bölgenin derin tarihi mimarisinde, heykellerinde ve dokusunda yansıyor. Osmanlı, Roma ve Hristiyan dokunuşlarının olduğu şehire bir kereden fazla gittim.

Her gittiğimde Budapeşte beni etkilemeye devam etti.

‘Buda’yı ‘Peşt’e bağlayan Demir Köprü’den yürümek bile başlı başına bir keyif.

Bir çok Macar arkadaşım olduğu için onların ne kadar güleryüzlü, aktif ve güvenilir olduklarını biliyorum. Ve açıkçası, hem kızları güzel, hem de erkekleri yakışıklı.

Budapest 3

Macaristan hakkında beni en çok etkileyen şey Macar dili. Bir çok Avrupa dili gibi Indo-Avrupa ailesine değil, Ural ailesine bağlı bir dil. Avrupa’daki komşularının hiçbirine benzer bir dili yok. Avrupa’da bir çok farklı dilin bir şekilde birbirine benzemesine rağmen, Macarca tamamen farklı bir yerde.

Mesela Macarcadan bir örnek.

Nagyon köszönöm(Teşekkürler)

Budapeşte dışında Szombathely ve Kozgeb’i de görme şamsım oldu. Her gittiğimde yeni bir şey bulacağımı biliyorum ve bir daha gitmek için sabırsızlanıyorum.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN