Dünyanın Yerlisi
 

Celaya, Meksika – 24 Saatten Az

İrapuato’dan bir saat bile sürmeyen otobüs yolculuğuyla bir sonraki şehrim olan Celaya’ya varmıştım. Otobüs terminalinden yürüyüşle 30 dakika mesafedeki kalacağım yere yürüyerek buradaki ev sahibim Paula beni kapıda karşıladı.

Ailesi ile birlikte yaşayan Paula 20 yaşında genç, eğitimli, kaliteli ve dünya görüşü çok geniş bir kızdı. Bu genç yaşına rağmen dünyanın her yerinden bir çok insanı ailesinin evinde misafir etmiş, Kanada’da 3 ay geçirmiş ve liseyi bitirdikten sonra hayallerin peşinden koşmak için üniversiteden önce bir senelik bir ara vermişti.

3 köpek, 4 kedi ve 4 aile ferdi ile kalabalık bir ailesi olan Paula’nın annesi ve kardeşi evdeydi. Biraz İspanyolca konuştuktan sonra annesinin İngilizcesinin çok iyi olduğunu duyup şaşırdım (genelde ailelerde kaldığımda ebeveynlerin İngilizce seviyesi sıfıra yakın oluyor). Bu durum her ne kadar benim İspanyolca pratik imkanımı kısıtlasa da sohbetimize İngilizce devam ettik.

Biraz sohbet ettikten ve köpekleri kedileri sevdikten sonra Paula ve annesi beni ufak bir şehir turunda çıkardılar. Merkeze kadar arabayla gittikten sonra akşam ışığında Celaya’nın güzel binalarını onların rehberliğinde görme fırsatım oldu. Hem bu güzel yerleri görüyordum hem de buraların tarihi ile ilgili bilgi ediniyordum. Yaklaşık 1 saat süren turumuzdan sonra eve geri döndük. Ailenin babası da eve gelmişti. Babasını bira ikramları eşliğinde güzel, bol sohbetli, keyifli bir akşam geçirdik. Sağ olsun Paula’da birçok ev sahibim gibi kendi odasını bana verip kendisi başka bir odada yatmıştı. Yani yine bir özel odam vardı.

Güzel bir uyku çekmeden önce ve sabah kalktığımda bilgisayarında işlerimi hallettim. Sabah erken saatte işe giden Paula’ya veda ettikten sonra evde Paula’nın annesiyle birlikte kahvaltı ve sohbet ettim. Paula’nın ailesi de kaldığım her aile gibi beni evde hissettirmek için elinden geleni yapıyor ve defalarca ”burası senin de evin” diyordu.

Çıkmadan önce son işlerimi halledip Paula’nın annesinin beni otobüs terminaline bırakmasıyla bir sonraki durağım olacak San Miguel De Allenda’ye doğru yola çıktım.

Ve yine 24 saatten bile az vakit geçirdiğin bir yerde ne kadar güzel insanlarla birlikte olabileceğini, ne kadar cömert insanlarla bir arada olabileceğini ve karşılıksız bir şeyler paylaşmak isteyen insanlarla aynı yere paylaşabileceğimi tekrar hatırlayıp bir kez daha müteşekkir oldum.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN