Dünyanın Yerlisi
 

‘Dünyanın Yerlisi’ Gezgin Hikayeleri: Alper’in Hikayesi

Alper benim en çok etkilendiğim ve beğendiğim gezginlerden biri.

Kendisi bir çok gezdiği yerin dışında, İzland, Grönland, Kuzey Kore gibi ulaşılması zor yerlere hiç çekinmeden gitmiş ve insanlar ile hikayelerini paylaşmış, harika bir keşifçi.

O yüzden Alper’den her zaman çok şey öğreneceğimi biliyorum.

Mizahi kişiliği, olaylara yaklaşma biçimi ve işlerine gösterdiği özen ile Alper benim için gerçek bir rol model.

‘Çelebi Alper’ Alper Metin, hikayesini kitabımda paylaşarak beni hem çok mutlu etti, hem de çok onurlandırdı.

‘Çelebi Alper’ blog: http://www.celebialper.com/

Facebook: https://www.facebook.com/CelebiAlperMetin/

Instagram: celebialpermetin

Alper’in hikayesi:

SEYAHATİN ANLAMI

En büyük tutkum seyahat etmek, farklı ülkeleri ve kültürleri keşfetmek, gezmek, tatmak, yaşamak, deneyimlemek. Neden mi seyahat ediyor, ülkeleri keşfediyorum?

 1. Seyahat etmek düşündüğünüzden daha kolaydır.
 1. Dünyaya ve yaşama bakış açınızı genişletir.
 1. Kendinizi daha iyi tanımanıza yarar.
 1. İlginç insanlarla tanışmanızı, yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar.
 1. Gezmek farkında olmadığınız yeteneklerinizi ortaya çıkarır.
 1. Seyahat etmek sizi güçlendirir.
 1. Yabancı dilbilgi ve pratiğinizi artırır.
 1. Evde veya lüks bir tatil köyünde yaşayamayacağınız maceralaryaşatır.
 1. Gezmek size okulda veya kitaplardan öğrenemeyecekleriniziöğretir.
 1. Sorun çözme, güçlükleri aşmayeteneği kazandırır.
 1. Gezmek size yepyeni şeyler yaptırır, deneyimler yaşatır, yemeklertattırır.
 1. Hayallerinizi gerçekleştirmekiçin fırsatlar sunar.
 1. Gezmek ve görmek, yollara düşmek size başkalarına anlatacak, blog veya kitap yazacak maceralar ve öyküler kazandırır.
 1. Gezmek için harcanan para sizi eşya almak için harcadığınız paradandaha mutlu eder.
 1. Seyahate çıkan insanların %89’unun ikinci günden itibaren stresi azalır.
 1. Gezmenin genel olarak beyin sağlığına iyi geldiğine dair araştırmalar var.
 1. Seyahat etmek yaratıcılığınızı zenginleştirir.
 1. Nefesiniz kesilecek insanve doğa manzaralarısunar.
 1. Seyahat etmek farklı ülkelerde sizinle ne kadar benzer ve farklı insanların yaşadığını öğretir.

Herkesin seyahat tarzı ve anlayışı farklı olabilir; kimi doğada kamp tutkunudur, kimi lüks gemilerle gezmeyi sever, diğeri mimari meraklısıdır. Ben tek başıma, tursuz, rezervasyonsuz, ucuz, özgürce seyahat ediyorum. Bir gezgin olarak henüz Roma’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim, Orhun Yazıtları‘nı gördüm. Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini gördüm. Yurt dışı seyahat benim tutkum. Gezi planı yapmak isteyenler için ülkelerle ilgili bilgi, rehber, gezilecek yerler, öneriler, ekonomik seyahat tavsiyeleri, farklı ülkelerden yurt dışında yemekler, fiyatlar, tatlar, insanlar, videolar içeren gezi blog notları yazıyorum, seyahat blogumda paylaşıyorum. Az gidilen ülkeleri daha çok tercih ediyorum. Avrupa’yı da geziyorum ama bir Latin Amerika, Orta Asdya, Afrika kadar heyecan verici değil.

Memleketim Şarköy’de çocukluğum yazları her gün denizde ve eğlenceli geçer, kışları soğuk ve ıssız bir yalnızlığa bürünürdü. Bu yıllar boyunca her çocuk gibi oyun oynamak ve komşunun ağacından erik çalmakla beraber beni en çok mutlu eden şey okumak oldu. Edebiyat ve tarih okumaya başladığım yaşlardan daha önce, özellikle coğrafya ansiklopedilerine uzun saatler boyu dalar, okuduğum ülkeleri hayal ederdim. Ulan Bator, Sivastopol, Kudüs, HollywoodBudapeşte gibi ismi bile tuhaf gelen yerlere gidebileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Orhon Abideleri’ni, Çin Seddi’ni, Che Guevara’nın Anıt Mezarı’nı görebilmek o zamanlar imkansızdı. Yıllar sonra keşfetme tutkumu gerçeğe dönüştürmeye başladım ve seyahat etmeye devam ediyorum. Onlarca ülkede birbirinden ilginç insanlar tanıdım, unutamayacağım diyaloglar yaşadım, çeşit çeşit yerlerde kaldım. Bazen karlı yollarda, bazen kızgın güneşin altında günde 7-8 saat yürüdüm, ıssız Gobi Çölü’nde kum fırtınası yüzüme vurdu, Çin Seddi’nde yağmura yakalanıp iliklerime kadar ıslandım, Uruguay’da silahlı soyguna uğradım. Ama hiç şikayet etmedim, gezdiğim 52 ülkeden “keşke gelmeseydim” dediğim tek bir yer bile yok.

Yola çıkmanız dileğiyle.

Alper Metin

 

Yorum yok

YORUM BIRAKIN