Dünyanın Yerlisi
 

‘Dünyanın Yerlisi’ Gezgin Hikayeleri: Gürhan’ın Hikayesi

Değerli Gezginler ile tanışmaya başladığım en önemli yer olan Ordu gezimde, ‘Tadında Seyahat’ blogunun yazarı Gürhan Kara’nın benim için ayrı bir yeri vardı. Gürhan benim oteldeki oda arkadaşım olmuştu:)

Tavırları, genel kültürü ve beynelmilel yapısı ile beni hem bir arkadaş hem de bir profesyonel olarak çok etkileyen Gürhan ‘Gezgin Hikayeleri’ etkinliklerimizden birinde de konuşmacı olmuş ve çok değerli hikayelerini paylaşmıştır.

Sağ olsun kendisi bizi kırmayıp, kitabımızda da hikayesini paylaşmayı kabul etti.

‘Tadında Seyahat’ blog: http://www.tadindaseyahat.com/

Facebook sayfası: https://www.facebook.com/TadindaSeyahat/

Instagram: Tadında Seyahat

 

İşte Gürhan’ın hikayesi

Seyahatin Etmek Tutkusu:

Geçmişe bakıp düşündüğümde ilk ciddi seyahatim olarak aklıma ilkokul sonrası dil okulu için gittiğim İngiltere seyahati geliyor. Bu benim ilk yolculuğum değildi elbette. Ailemle birçok kez çeşitli vesilelerle seyahat ettiğim olmuştu. Ama daha 11-12 yaşlarındayken, tek başıma, ailemden binlerce km uzakta hiç bilmediğim bir kültürde, hiç tanımadığım insanlarla, çat pat konuşabildiğim İngilizcemle ayakta durabilme çalışmalarım hayatımın ondan sonraki kısmında seyahatin yaşam tarzım olmasında en büyük etken oldu.

Yanında konakladığım aileye ülkemi anlatmaya çalışmam, onların örf ve adetlerini tanımaya çabalarım, hiç denemediğim lezzetleri tatmam, kendi başıma alışveriş yapmam, restorana gidip yemek sipariş etmem, bankaya gitmem, postaneden aileme ve arkadaşlarıma kartpostal yollamam ve her gün okuduğumuz okulun bizi farklı yerlere geziye götürmesi gibi tecrübeler seyahate olan ilgimin temellerini oluşturdu.

İngiltere sonrası yeni yerler görmek, yeni kültürler tanımak ve lezzetler peşinde koşmak zamanla benim için bir tutkuya dönüştü. Yurtiçi ve yurtdışında bir çok yere gittim. Üniversite’den mezun olduktan sonra yüksek lisansımı yurtdışında yapma seçimim de seyahate olan aşkımdandı. Başka bir ülkede bir süre yaşamalıydım. Oralı gibi hissetmek nasıl deneyimlemeliydim. Hayalim hep içinde seyahatin olduğu, uluslararası bir işte çalışmaktı. Bir şeyi çok isteyince olurmuş. Tesadüfler şuan yapmış olduğum işi karşıma çıkardı. İşim sayesinde daha çok seyahat ettim. Aklımdan bile geçmeyen şehirlere ve ülkelere gittim.

Sonra durup düşündüm. Bu kadar gezmeyi seven, yeni yerler keşfeden, damağı uğruna kalkıp binlerce km seyahat eden biri olarak bu iş yalnızca fotoğraf çekmek ve bunları eş dosta göstermekle kalmamalıydı. İnsanlara deneyimlerimi aktarmalıydım. Seyahat aşkını herkese aşılamaktı isteğim. Bunu amaç edinerek seyahat, yemek ve oteller blogum Tadında Seyahat’i hayata geçirdim. Gidip gördüğüm, keşfettiğim yerleri, tattığım lezzetleri ve konakladığım otelleri yazmaya başladım.

Tecrübelerimi yazmak, insanlarla paylaşmak ve sonrasında sonrasında olumlu dönüşler almak beni daha da motive etti. Hiç bıkmadan, pes etmeden yazdım. Artık seyahatlerim benim için manevi bir anlam da taşımaya başlamıştı. Blogla birlikte hayatımda köklü değişiklikler oldu. Arkadaş çevrem değişti ve artık daha seyahat ve yemek odaklı insanlar hayatıma girdi. Bir sürü sektörden farklı insanlarla tanıştım. Seyahatlerim daha da arttı. Blogum dışında gazete ve dergiler için de yazılar hazırladım. Benimle röportajlar yapıldı ve birçok yerde yayınlandı. Bunlar çok heyecan verici gelişmelerdi. Çünkü sevdiğim şeyi yaparak bunları başarıyordum.

Bir süre önce bir yerde okuduğum bir cümle çok hoşuma gitti. Seyahatseverler için en çok mutluluk veren şey o an seyahatte olmak değilde tüm bu seyahatin planlamasını yapmakmış. Bu benim için kesinlikle doğru bir tespit. Bir yere gitmeden önce yaptığım otel araştırmasından, uygun uçak bileti kovalamaya ve gezeceğim yerle ilgili ipuçları toplamaya artık bağımlıyım diyebilirim. Hayatımda seyahat planlaması olmayan dönemlerde inanılmaz boşlukta hissediyorum. Seyahat sonraki süreç de benim için bir mutluluk kaynağı. Çektiğim fotoğrafları düzenlemek, youtube kanalım için video hazırlamak, blogum ve diğer medya organları için yazılar hazırlamak bana ayrı bir haz veriyor. Hayatta sanırım hiçbir şeyi bu kadar motive şekilde yapmıyorum.

Şuana kadar 48 ülke gezdim. Kimine göre bu inanılmaz büyük bir rakam ama benim için halen çok az. Dünya çok büyük ve gezip görecek o kadar çok yer var ki…

Yorum yok

YORUM BIRAKIN