Dünyanın Yerlisi
 

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır? – 2017 Ekim

Arkadaşlar merhaba,
Bu yazıyı yazarken ‘bugün’ olan 17 Ekim 2017 tarihinde Hindistan vizesine başvuruda bulundum.
Bu başvuruyu yaparken de bir çok blogdan destek aldım. Özellikle ‘Bir Hayalin Peşinde’ blog’u süreçte çok yardımcı oldu.
Hindistan’ın vize sayfasında istenen dökümanlar yazsa da, tam net olmaması sebebi ve geldiğinizde sitede yazmayan şeyler de isteyebilmeleri sebebiyle vize sürecimde 3 kere konsolosluğa girip çıkmam gerekti.
Bu yazıyı sizin olabildiğince az girip çıkmanız ve bir kerede, rahatça Hindistan vizesi almanız için yazıyorum.
Not: Bu yazı sadece vize süreci ile ilgili bir yazıdır. Hindistan’a seyahat, öneriler ve bilgiler konusunda hali hazırda internette onlarca güzel yazı var.
‘Bir Hayalin Peşinde’ blogunun üstüne bunu yazmamın sebebi de yazının tarihinden beri başvuru süreci ile ilgili bir kaç ekstra güncelleme olması.
Umarım işinize yarar.

Öncelikle Hindistan vizesine başvurmanız için aAşağıdaki linkten girip formu doldurmanız, daha da önemlisi eksiksiz doldurmanız gerekiyor.
Buradan ‘Regular Visa Application’a tıklayınca önünüze bir sayfa çıkıyor. Her sayfasını doldurduktan sonra diğer bir sayfa çıkan, toplam 4-5 sayfalık bir form.
 Bu formu doldurduktan sonra size randevu tarihi ile ilgili seçenekler sunuyorlar.
Ek not: Turistik Vize dışındaki vize türleri daha komplike olduğu için bu yazıda sadece Turistik Vize’den bahsedeceğim. Yaklaşık 15 tane vize türü var, ama çok ekstra birşeye gitmediğiniz ve elzem olmadığı sürece turistik vizeye başvurun derim.
hermes-hindistan-vizesi

Vize sayfası artık bu şekilde. Tabii bu resimdeki arkadaş 10 senelik vize alacak kadar ‘business’ bir insanmış 😀

Tekarlıyorum: Başvuru formunu doldururken iyice kontrol edin. En ufak bir hatada bile başvurunuz esnasında ‘yeniden doldur’ diyebilirler.
Başvuru formunda sizden resim yüklemelerini istediklerinde nasıl olsa başvuru formuma resim yapıştıracağım diye es geçmeyin. Mutlaka istedikleri online resmi de yükleyin. Yüklediğiniz resim ile başvuruda ibraz ettiğini resmin aynı olmasına önem gösteriyorlar. Benden bu sebeple tekrar formu doldurup vesikalık resmim ile aynı resmi koymamı istediler. Bu yüzden konsolosluktan çıkıp bunu halletmek zorunda kaldım (varan 2).
Bu varan 2’idi çünkü varan 1 daha girmeden gerçekleşmişti. İtina ile doldurduğum başvuru formumu kapıda rica eden güvenlik görevlisi, başvuru formunun sağ üst kısmında randevu tarihi yazılı şekilde kabul ettiklerini söyledi. Onu nasıl yapacağımı sorduğumda, konsolosluğun karşısında bir kırtasiyeden yaptırabileceğimi, onların bildiklerini söyledi. Henüz giremeden ilk varanı yaşadığım bu süreçte, hemen kırtasiyeye gittim, durumu anlattım. Onlar da buna alışık herhalde ki, 2 dakikada halledip başvuru formunu istedikleri şekilde verdiler. 2 TL ödeyip çıktım.
Nihayet konsolosluğun olduğu binaya girip konsolosluk katına çıkabilmiştim. Numaramı aldım ve 6 kişi sonra gelecek sıramı bekledim. 15 dakika geçmeden sıra bana gelmişti. Bir çok konsolosluktaki gibi kurşun geçirmez ve karşı tarafı duyamadığınız, diafonlu bir cam yerine gayet mütevazi bir odadan işlemleri halleden biri karşıladı ve dosyalarımı rica etti.
Pasaport, başvuru formu gibi elzem dosyalar dışında firmamın vergi levhası, imza sirküleri vs’yi de ne olur ne olmaz diye getirmiştim (bunun öğrenciler için muadili öğrenci belgesi ve çalışanlar için muadili çalışma belgesi). Bu dosyalara bakmayıp bana geri verdiler.
Sitede istedikleri kimlik ve pasaport fotokopisi (eski pasaportumu ve o pasaporttaki Hindistan vizesinin kopyalarını da verdim, ama onları da geri verdiler) dışında, uçak ve hotel (benimki hosteldi gerçi) rezervasyonlarının olduğu kağıtları aldılar (illa satın almanıza gerek yok, rezerve etmeniz yeter). Onun dışında bankadaki dökümümü de aldılar.
Bunun dışında sitelerde yazılanın aksine adıma olan su faturasını kabul etmeyip(adınıza herhangi bir faturanın yeterli olduğu yazıyor genelde), e-devlet’ten ikametgah belgesi çıkartıp vermemi istediler (varan 4). Ben de bir internet kafeden çıkartıp kendilerine sundum.
Ve en önemlisi, artık Hindistan vizesi 103 dolar. Daha önce 48 dolar olarak bildiğim vize için 50 dolar çekip getirmiştim. Başvurunun sonunda adam güzel Hint aksanı ile ‘103 dollars please’ dediğinde ufak bir şok geçirip tıpış tıpış bankaya gittim (asansörde bir adam ‘103 dolara hindistanda kral olurdum’ diye mırıldanıyordu. İlk başta çoklu vizeye başvurduğum için ekstra ücret istediklerini sandım, fakat asansördeki çocuğun yorumundan sonra fiyatın ‘fiks’ olduğunu anladım. Bankadan gidip 53 dolar daha çekip 103 doları paşa paşa arkadaşa verdikten sonra başvurumda sona yaklaştım. Güvenliğe bu fiyatın ne zaman değiştiğini sorduğumda ‘yakın zaman içinde’ diye cevap verdi.
4. varandan sonra tüm dosyaları tekrar verdikten sonra, vize sorumlusu Hindistan’lı bey ‘tamamdır oturun, birazdan çağıracağız’ dedi. 5 dakika sonra ‘Perçin İmrek’ anonsuyla yan kabine geçtim. Orada da bir kadın kağıdı tekrar uzatıp ‘multiple değil, tek giriş 3 ay vize veriyoruz’ bilgisini verdikten sonra webcam’den bozma bir alet ile resmimi çekti ve akabinde parmak izlerimi aldı.
Son olarak ‘bu akşam pasaportunuzu aşağıdan 16:45 – 17:30 saatleri arasında alabilirsiniz’ dedikten sonra Hindistan konsolosluğuna hoşçakal dedim.
Birazdan laptop’umu kapatıp vizemi almaya gideceğim.
‘Bir Hayalin Peşinde’ blogunda yazdığı gibi, Hindistan vizesini almak gerçekten çok kolay. Bir günde verdikleri vizede, Hindistan Konsolosluğu Osmanbey’de, merkezi bir yerde bulunmakta. Konsolosluğun içinde telefon kullanmak yasak olsa da, kütüphanedeki kitaplar ile kendinizi oyalayabiliyorsunuz. Zaten çok da bekletmiyorlar, beni 10 dakika sonra aldılar. 3 kere gidip gelerek 12:00’den önce işimi bitirmiştim.
Çalışanlarda gayet kibar ve yapıcılar. Bu süreçteki tek negatif şey fiyatın 103 dolara çıktığını görmemdi. Gerçekten fiyatı biraz fazla abartmışlar.
Ama Hindistan benim için dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Bu yüzden 100 dolar değil, 1000’lerce dolar feda olsun:)
Hindistan’a vize sürecinizde başarılar ve Hindistan seyahatinizde bol ilhamlar dilerim.
Ve Hindistan ile ilgili ‘gaza’ gelmeniz için bu güzel şarkıyı sizle paylaşmak isterim:)
Untitled
Yorum yok

YORUM BIRAKIN