Dünyanın Yerlisi
 

Hiroshima, Nagasaki, Beppu, Miyajima

Hiroshima ve Nagasaki hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Orada neler olduğunu hepimiz biliyoruz…

20140807_165329

Atılan atom bombalarından sonra, iki şehir de neredeyse yok olmuştu. Yüzbinlerce ölüm ve bir o kadar da yaralıyla, uzun vadede hayatını kaybeden kurbanlar olmuştu. Bu saldırılar tarihi, bugünü ve geleceği, en önemlisi de insanların kitle imha silahlarına bakış açısını değiştirdi. Sonrasında başka bir nükleer saldırı olmadı zaten. Neden olmadığını anlamak çok zor değil açıkçası. Buna rağmen, ABD, Rusya, Çin gibi bir çok ülkenin hala ‘önleyici’ sebeplerden ötürü nükleer silahları var. O yüzden bu tehlike hala tepemizde.

20140810_153041

Hiroshima ve Nagasaki artık çok güzel iki yer haline gelmiş. İki şehir de yeniden inşa edilip güzel binalar, alışveriş merkezleri, parklar, müzeler ile modern bir şehirde olabilecek herşeyi sunmuş.

Bir çok insan gibi, benim buralara gitme motivasyonum da nükleer saldırıların tarihini ve etkisini biraz daha iyi anlayabilmek içindi. Gittiğiniz her parkta, her müzede ve her alanda bu trajedi ile ilgili hikayeleri ve bilgileri görebilirsiniz. Beni en çok etkileyen şey bu bilgilerin demagoji içermemesiydi. Yani ‘biz böyle kurban olduk’ ya da ‘yazıklar olsun’ değil de, böyle bir olayın olduğunu ve insanlığın bundan ders çıkarması gerektiğini savunan yazıları görmek, beni derinden etkilemişti. Japonlar böyle büyük bir trajediye bile böyle bakabilmeyi başarmış ve gelen her misafire ‘dünyada böyle bir şey asla olmamalı’ mesajını vermişti.

Barış müzlerinde, trajedinin resimlerini görüp, olay anında orada bulunan eşyalara dokunabiliyor ve videolarda kurtulan insanların röportajlarını izleyebiliyorsunuz. Bu çok yoğun ve duygusal bir deneyim olduğu için, müzeden çıkınca bir süre oturup herşeyi sindirmeye çalıştım. Kafamı kaldırdığımda, şimdiki yemyeşil yerlerin çok kısa bir geçmişte kül olduğu gerçeğini idrak etmeye çalıştım. Şu an yaşadığım hayata şükür etmem için bir sebep daha bulmuştum.

İki şehirde çok güzel ve ulaşması çok kolay. Ama dediğim gibi, bu felaketin tarihini tam olarak anlamadıkça, ziyaretiniz tamamlanmayacak.

Bu iki şehir dışında, Beppu ve Miyajima’yı da ziyaret ettim. Miyajima Hiroshima’ya yakın bir ada olup, feribot ile geçip harika doğasını görebilirsiniz. Yolda yürürken yanınızda karacaların size eşlik etmesi fikri hoşunuza gidiyorsa, Miyajima’ya mutlaka uğrayın.

20140808_141209

Ayrıca Beppu’ya da gittim. Burası bana bir arkadaşım tarafından tavsiye edilmiştim. Beppu ‘Onsen’leriyle (termalleriyle) ünlü bir şehir. 100 dereceye yakın termallerinden içindeki kimyasallardan dolayı rengi kırmızı olan termallere kadar bir çok farklı şekilde görebilirsiniz. Gittiğinizde ayağınızı o güzel sulara soktuğunuzdan emin olun:)

20140812_114618

Son olarak, yaptığım videoyu keyif ile izleyin:)

Yorum yok

YORUM BIRAKIN