Dünyanın Yerlisi
 

Hollanda – 15 Günün Değiştirdikleri

Bazı yazılarımda bir ülkede sadece 1-2 gün kalabildiğimi, o yüzden tam olarak o ülkeyi gördüğümü hissedemediğimi söylemiştim.

Hollanda bunun tam tersi, çünkü Hollanda’ya yaklaşık 10 ayrı defa gitmişimdir. Amsterdam, Utrecht, Tilburg, Leiden, Enschede, Rotterdam, Eindhoven, Maastricht ve daha bir çok şehrinde bulunduğum bu güzel ülke ile bir hayalim de var.

Amsterdam’da bir ev satın almak (bir de İzmir’de) 🙂

‘Neden Amsterdam?’ diye sorabilirsiniz. Ama bu çok doğru bir soru olmaz.

‘Neden Hollanda?’ daha doğru bir soru benim için.

Güzel altyapısı, sıcak insanları, her yere bisikletle gidilebilen yolları, hem şehrin hem de doğanın iyi bir karışımı olan bu ülke yaşanmak için gerçekten muazzam bir yer. Komşusu Belçika’da uzun yıllar geçirmiş biri ve Hollanda’yı sık ziyaret etmiş biri olarak, Hollanda’nın keyifli bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Hollanda’nın bende ayrı bir yeri de var. Hayatımda ilk tek başıma yaptığım seyahat Hollanda’ya idi.

Daha önce ailemle Fransa, İngiltere ve Amerika’ya gitmiştim. Ama ilk defa tek başıma seyahate çıkacaktım.

Sık sık bahsettiğim öğrenci organizasyonu AEGEE’nin bir yaz üniveritesine gidecektim. Avrupa’nın her tarafından gelen 30 gencin katılacağı bu organizasyon 15 gün boyunca Amsterdam’da olacaktı (tabi çevre şehirleri de gezecektik).

Seyahat konusunda oldukça tecrübesiz olduğum bu seyahate, babam sağ olsun sabahın 5’inde evden havaalanına götürmüştü. Bu tarz yaygın aktiviteleri gereksiz bulan babam bana inmeden şunu demişti.

‘Bu ilk ve son seyahatin olsun.’

Sonrasında 60 farklı ülkeye gitmiş olmam ironinin kelime anlamını çok iyi özetliyordu.

Amsterdam tren istasyonuna vardığımda, tren istasyonunun biraz kenarında duran ve bizi bekleyen organizatörleri kaçırmış, onun yerine istasyondan çıkıp, şehirde 2 saat bavulumla yürüyüp, geri dönüp onları bulabilmiştim. Sonrasında hep organizatörler ile olduğum için, daha fazla kaybolma hadisesi yaşamamıştım.

Hayatımın en güzel 15 gününün geçirdiğim bu etkinlikte paylaşmıştım, sevmiştim, sevilmiştim, dans etmiştim, gülmüştüm, ağlamıştım.

Diyorlar ya, ‘hayat kaç kere nefes aldığın değil, nefesini kesen anların toplamıdır’ diye. Daha doğru bir söz olamaz. Bu 15 gün benim için bir ömür tecrübeye bedeldi. Kaliteli insan gruplarının neler yapabileceğini, insanların sizi yargılamadan sevebileceğini, güzel vakit geçirmenin insanı ne kadar mutlu edebileceğini orada öğrendim.

5134_1161958723786_7832018_n

Hazır oradayken aşk acılarından da nasibimi aldım tabi. Dönüşte havaalanında başlayan ağlama maratonum, eve geldikten birkaç gün sonraya kadar devam etti.

Etkinliğin son gününde herkesin adına zarflar vardı ve bu zarflara katılımcılar küçük notlar yazıyordu. Orada benden yaşça büyük ve hep bana güzel tavsiyeler veren bir çocuk şunu yazmıştı.

’Artık 15 günün hayatını nasıl değiştirebileceğinin farkındasın.’

Bu notu okuduktan sonra hayatta hiçbir şeyin bahanesinin olmadığını fark ettim.  Akabinde gelen onlarca güzel seyahat, onlarca güzel anı, onlarca güzel tecrübenin başlangıcı bu seyahatti.

O yüzden biliyorum ki, en yakın zamanda bu güzel şehirden bir ev alacağım.

20564_229660731733_2229584_n

 

 

 

Yorum yok

YORUM BIRAKIN