Dünyanın Yerlisi
 

Karadeniz

Gürcistan’a giden yoluma Samsun’da başlamıştım. Samsun, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin diye devam eden bu rut benim ilk Karadeniz maceramdı. ‘Keşke daha önceden gelseymişim’ dedim kendime..

Black sea 1

İkinci defa Türkiye’de bu kadar uzun bir seyahat yapmıştım. İlki Mardin’di.

Karadeniz insanı ile ilgili şakalar popüler olduğu için, ben de çıplak gözle görmeyi merakla bekliyordum. Karadeniz tecrübemden sonra söyleyebilirim ki, insanı gerçekten bir başka:)

İnanılmaz misafirperver, dost canlısı ve açıklar. Ama aynı zamanda çok fevri ve agresifler. Sizin oralı olmadığınızı anladıkları an (genelde bir saniyeden kısa bir süre) sizinle konuşmaya başlıyorlar. Genelde bu çok hoşuma gitti, sadece bazen yalnız kalmak isteyip otobüste kafamı yaslamışken birinin (sen neredensin hemşehrim) demesi bıkkınlık verebiliyordu. Ayrıca bağırmayı, küfür etmeyi ve rastgele kavga eden insanlar görünce şaşırmayın. Bir yerde bir adamın ayağının üstünden arabasıyla geçtikten sonra, adamın acı içinde bağırmasıyla panik yapıp, arabayı çekmek yerine adamın ayağının üzerinde tutan bir adam gördüm.

 

Türk olduğumu bildikleri halde, bazen ülke ile ilgili hiç bir bilgisi olmayan bir yabancı gibi davranıldım. Ayrıca bir soru sorduğunuzda pişman olabilirsiniz. Sizin kesin olarak sorduğunuz sorunun cevabını anlamanızı o kadar çok istiyorlar ki, cevabı 10 kere tekrarlayıp çok detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Ve tabi ki, oldukça bariz şeyleri hatırlatmaktan çekinmiyorlar. Biri bana şunu dedi:

‘Gürcistan’a geçerken paranı Gürcü parasına değiştir. Orada Türk parası geçmiyor!’

Ama tabi bunların hepsi bölgenin insanının iyi niyeti ve saflığından. Sizin için en iyisini istiyorlar ama bazen bunu nasıl yapacaklarını bilemiyorlar.

10491066_10152120675571734_4646482983605444213_n

İnsanı kadar Karadeniz doğası da ilgi çekici, enteresan ve etkileyici. Çok yeri gezdim, ama hayatımda bu kadar yeşili bir arada az gördüm. Kaçkar Dağı’na tırmandım, Uzungöl’ün etrafında yürüdüm, Ayder Yaylasında boylu boyuna uzandım ve Ordu’yu tepesinden izledim.

Black 5

Karadeniz’i mutlaka, ama mutlaka görün. İnsanları çok iyi, doğası harika ve size daha önce deneyimlemediğiniz bir görsel şölen yaşatacak.

Bu bölgenin uzak ve yakın tarihi de bir o kadar etkileyici. Kurtuluş Savaşın’da büyük rol alan Karadenizlilerin hikayelerini bölgedeki müzelerde okuyabilir ve daha iyi anlayabilirsiniz.

Anı olarak geri döndüğümde amele yanığım hala benleydi (Kaçkar Dağına çıkarken elde ettiğim). Mental not: Asla güneş kremini unutmayın.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN