Dünyanın Yerlisi
 

Khujand, Tacikistan – Ye, İç, …

Tacikistan’da maalesef sadece 3 gün kalmıştım, ama bu güzel ülkenin keyfini çıkarmayacağım anlamına gelmiyordu.
Özellikle bir yerden bir yere giderkenki harika manzara ve tüm ülkeyi saran dağlar çok etkileyiciydi.
Yapmak istediğim ama zamansızlıktan yapamadığım şeylerden biri Pamir dağlarına gidememek olmuştu.
Bir sonraki ziyaretimde onu da mutlaka gerçekleştireceğim .Tacikistan daki son durağım olan Khujand’dı. Duşanbe’den 5 saatlik bir ‘’paylaşımlı’’ taksi yolculuğunun sonunda Khujand’a varmıştım.
Bu şehre kalacağım hostelde bavulumu bırakıp Taşkent’teki eğitimimizde bulunan Tajikistan’lı katılımcılardan biriyle buluşmak için yola çıktım. Hostel’den buluşacağımız yere olan yaklaşık 4 kilometrelik yolu hem bacaklarımı açmak hem de şehri biraz görmek için yürüyerek Tacikistan’ın önemli figürlerinden İsmail Somoni’nin kocaman heykelinin önünde Odin isimli katılımcımızla buluştuk.
Seyahatlerde tanıdığın ve güvendiğin birini görmek her zaman güzel ve keyifli. Ve en önemlisi genel olarak uyanık ve tetikte olman gerektiği için, kendini güvendiğin birinin ellerine bırakmak güzel oluyor. Odin normalde Dushanbe’de yaşasa da Khujand’a sık sık işi için geliyordu.
Khujand’da görebileceğimiz yerleri ve yemek yiyebileceğimiz güzel bir yeri bir arkadaşına danıştıktan sonra Khujand’ı gezmeye başladık. Şehrin güzel parkında güzelce ışıklandırılmış binaların sırasında biraz yürüdükten ve bol bol selfie çektikten sonra yemek yiyeceğimiz yere gitmek için bir taksiye bindik.
Ben de dediğim gibi güvendiğim bir yerli ile birlikte olmanın tadını çıkarıp sadece manzarayı ve fotoğraf çekmeye odaklanıyordum.
Her ne kadar alkol toleransım yüksek olsa da uzun süredir bu kadar yoğun içmediğim için tam olarak sarhoş olmasam da, sabah kalktığında gürültüye (ve herhangi başka bir şeye) toleransım daha azdı.
Zaten yemekten sonra otele gider gitmez de yaklaşık 22:00 gibi kafamı koyup bir güzel uyudum.
Son günümde de gitmeden Couchsurfing’de tanıştığım, Estrelle isimli, Khujand’ın yereli olan bir kız sağ olsun kaldığım hostele gelip şehirden ayrılmadan önceki son 1 saatimde bana eşlik etti.
Estrella ile olan sohbetimizde, beni en çok şaşırtan kısmı, 18 yaşındaki Estrella’nın bırakın Tacikistan’dan, şehri olan Khujand’dan bile dışarıya adım atmamış olmasıydı. Daha çok genç olduğu için bu çok anormal olmasa da bu kendime ne kadar şanslı olduğumu tekrar hatırlatmıştı. Bunun yanısıra Estrella’da bana en çok ilham veren şey ise hiçbir yere gitmemesine rağmen bu kadar beynelmilel ve açık olmasıydı. Tam gezgin mantalitesinde bir kızdı. İngilizce’yi çok iyi konuşuyordu ve oldukça açık görüşlüydü.
 Ve tabii ki dünyayı gezmek istiyordu. En çok gitmek istedi yerin ”Miami Beach” olduğunu defalarca vurguladıktan sonra, yavaşça bineceğim otobüse doğru götürdü beni.
Ve Tacikistan maceram da, şimdilik de olsa bitmiş oldu.
Bir sonraki durağım Kırgızistan olacaktı. Normalde yaklaşık 8 saat uzaktaki Osh şehrine gitmeyi planlarken gerçekler planlarıma uymayacaktı.
Fakat bunu Kırgızistan yazımda anlatacağım. Şimdi, yolda yazdığım bu yazımı bitirdikten sonra, gözlerimi kapatıp Tacikistan’da geçirdiğim 3 harika günü hatırlayacağım
Yorum yok

YORUM BIRAKIN