Dünyanın Yerlisi
 

Kiva, Özbekistan – Tarihe Canlı Tanıklık Ettiğim Şehir

İlber Ortaylı’nın ‘’Bir Ömür Nasıl Yaşanır’’ kitabını okursanız, sık sık Khiva’dan bahsettiğini görürsünüz.
Der ki ‘’Dünya’da gidilecek 5 şehir sayarsam, Khiva bunlardan biridir’’.
Normal planlarım dahilinde Khiva’ya gitmek yoktu. Her ne kadar Özbekistan’a giden ya da Özbekistan’ı bilen her arkadaşım oraya mutlaka gitmemi söylese de.
Taşkent, Semerkant ve Bukhara birbirlerine nispeten yakın şehirlerdi (mesafe olarak. Fakat Khiva oldukça uzakta kalıyordu. Ben de trenlerde yer kalmadığı için (alternatif opsiyon olarak 15-20 dolar tutan paylaşımlı taksiler de vardı, ama ben 7-8 saatlik yolu sıkış tepiş bir takside gitmek istemedim.
Fakat, Bukhara’daki son günümde, Özbek bir arkadaşımın tavsiyesiyle tekrar biletlere baktım. Ve 4 saat sonrasına Khiva’ya Bukhara’dan hızlı trenle 4 saatlik bir yolculuk sonunda gidebileceğimi ve trende yer olduğunu gördüm.
Hemen internet üzerinden biletimi aldım. Trenle çok rahat bir şekilde gittiğim Khiva’da toplam 2 gün kaldım. Khiva’ya girer girmez, tren istasyonundan çıktığınız anda farklı bir dünyaya girdiğinizi hissediyorsunuz. ‘’Alaaddin” filmindeki Agrabah’ın tasvirine benzer güzel bir saray kapısı sizi karşılıyor.
Sonrasında da Shiva’nın, araba giremeyen antik kentine girip binlerce yıl geriye gidiyorsunuz.
Dokusunda hemen hemen hiçbir şey bozmadıkları Khiva gerçekten görülmeye değer, küçük, inanılmaz güzel ve dünyanın çok az yerinde bulabileceğiniz orijinallikte bir yer.  Normalde birkaç saatte bitirebileceğiniz bu ufak yerde 2 gün geçirip, aynı güzellikleri tekrar tekrar görmek benim için harikaydı.
Hayatımda gördüğüm en güzel kahvaltıyı hazırlayan bir hostelde kalmaktan, yerel bir berbere gidip sinek kaydı traş olmaya kadar iki güne birçok güzel deneyim sığdırdım.
Hatta ve hatta Shiva’dan Semerkant’a dönüp Tajikistan sınırına girmek üzere yola çıkarken, bu sefer turist kaynayan hızlı değil, lokal trene binerek 12 saatlik bir yolculuk yaptım. Bu da harika Özbekitan deneyimine güzel bir son oldu.
Sağ olsun yolda da benimle aynı kompartmanda olan Hollanda’lı Wouter (tek iki yabancı bizdik) yolda bana arkadaş oldu.
Özbekistan’da ziyaret ettiğim son şehir olan Khiva, 10 günden fazla ve planlanandan uzun süren Özbekistan deneyimi adına harika bir kapanış oldu.
Bir sonraki durak sonunda vizesini alabildiğim Tajikistan olacaktı.
Yorum yok

YORUM BIRAKIN