Dünyanın Yerlisi
 

Korsika, Fransa

Bir ay yaşama fırsatım olan Korsika, Fransanın güneyinde, ana karadan ayrı bir Fransız adasıdır. Kültürel, mimari ve sosyal olarak diğer Fransız şehirleri kadar ‘Fransız’ değil Korsika. Fransa yönetimine geçmeden daha önce Genoa Cumhuriyeti’nin (Genoa artık İtalya’nın bir şehri) parçası olması bunun sebeplerinden biri olabilir.

Corsica 3
Bir turist için harika bir yer olan Korsika, hem tırmanıp, yürüyüş yapabileceğiniz dağlara, hem de yüzüp, plajında güneşlenebileceğiniz kumsallara sahip bir ada. Bir ay boyunca Korsika’yı hazmetmeye çalısamda, bu kocaman adanın her kısmını görmek kolay değildi.
Korsika’nın ünlü olduğu başka bir konu ise Napolyon’un doğduğu yer olması (1769’da). Doğduğu ev bugün müze olarak kullanılmakta. Adanın kuzeyindeki Calvi bölgesi, Christopher Colombus’un da orada doğduğunu iddia ediyor.
Ana karadan ayrı olmasınan (ve başka sebeplerden) dolayı, Korsika adası oldukça milliyetçi ve ayrılıkçı görüşe sahip bir ada. Bir çok partinin seçim sloganı ‘bağımsızlık’ iken, bölgenin daha otonom olması ve Korsika dilinin korunması ile ilgili bir çok kampanya yapılmakta.
Corsica 1
Bu arada, Fransızcaya kulağınız aşinaysa, Korsika dilinin Fransızca’dan ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz.
Korsika’nın genel olarak yemeklerini, ama en çok ta peyniri ve etini beğendim. Pazar günkü açık pazarlarından aldığım peynirin ve etin tadını hala unutamıyorum. 10 dakika boyunca çiğneyip hala güzel bir aroma bırakan bir eti başka yerde yememiştim.
Ama tabi, Fransa’nın genelinde iyi yemek bulmak çok zor bir şey değil…
Korsika’da ki günlerinde, AB ile ilgili liseleri bilgilendiren bir enstitüde çalıştım. Korsika’lı müdürlerim bana her zaman kibar ve samimi davrandı. O yüzden Korsika insanları hakkındaki görüşüm iyi yönde taraflı. Genel olarak ta Korsika’lıların yeni insanlarla tanışmaya ve sohbet etmeye açık olduğunu gördüm.
Corsica 4
Hala oradaki güzel yemeği, sahil kenarındaki yürüyüşlerimi ve uzun öğlen aralarımı (2 saat) özlüyorum.
Özet olarak, Korsika’ya gidin. Pişman olmayacaksınız.
Özellikle bu bir aylık süreci mümkün kılan arkadaşım Felipe’ye teşekkür etmek istiyorum.
Yorum yok

YORUM BIRAKIN