Dünyanın Yerlisi
 

Litvanya – Bir Şehre Sarı Işıklar Bu Kadar Yakışır

 

Litvanya’ya iki kere gitmeme rağmen, ikisi de çok kısa süren ve uzun zaman önce yaptığım seyahatlerdi.

Birincisini Letonya’lı eski kızarkadaşımı üniversite semestr tatilinde (2006) ziyarete gittiğimde 2 günlüğüne Litvanya’ya gittiğimizde, ikincisini Brüksel’e ilk taşındığımda (2008) yine 2 günlüğüne bir etkinliğe gittiğimde yaptığım Litvanya seyahatler, kısa, tatlı ve tekrar edilesiydi.

O zamanlar özellikle seyahatlerimde resim çekme huyum olmadığı için elimde Litvanya’ya dair orijinal bir resim yok. Hatta o kadar uzun süre olmuş ki, ‘şuraya gittim’ çok güzeldi diye hatırladığım bir yer de yok.

Fakat hatırladığım şu vardı; Litvanya’nın harika ışıklandırılmış binaları.

İki gidişimde de kışa denk gelmişti. Litvanya soğuktu, hava sertti ama hala güzeldi. Sokaklarından yürürken ilk defa sarı ışıkların binaları ne kadar güzelleştirdiğini, onlara kattıkları tarihi dokuyu ve yarattığı estetiği fark etmiştim. O zamandan beri mimari, tarih ve estetik gibi konular daha fazla ilgimi çekmekte.

Henüz Litvanya ile ilgili çok bir anım yok. Bu demek oluyor ki bu küçük ve güzel ülkeye en kısa zamanda tekrar gidip güzel anılarla dönülmesi gerekiyor. Hem de sadece başkent Vilnius değil, Kaunas ve diğer birbirinden güzel şehirlerine de.

Gidelim mi?

Yorum yok

YORUM BIRAKIN