Dünyanın Yerlisi
 

Malta – ‘Moolta’ Diye Okunuyor

Dünya’nın en küçük ülkelerinden (ama bir o kadar da güzel) Malta’ya şu ana kadar bir kere gidebildim. 2006’da ziyaret ettiğim Malta’ya üyesi olduğum öğrenci kulübünün bir etkinliğine gelmiştim.

Kabul edelim, çoğumuz Malta’yı duyunca aklımız ‘dil kursu’ gelir. Biraz daha coğrafyası hakkında bilgi olanlar için de Malta sıcak, plajları bol ve tatlı bir Akdeniz ülkesi.

Bu öngörülerin hepsi gerçek:)

Fakat Malta’da bundan çok daha fazlası var. Kendine has yemekleri ‘pastizi’, birbirinden harika ‘bay’leri (plajları), ve her 5 metrede bir bulunan HSBC şubeleri ile Malta keyifli insanların olduğu keyifli bir yer.

2006’da gittiğimde hatırladığım ama şu an değiştiğini bildiğim şeyler ise:

  • Malta’nın kuru olan Lira’nın Euro’ya dönmüş olması.
  • Eski sarı otobüsleri ‘artık değişip modern çirkin otobüslere dönmüşler’
  • Eskiden havaalanında alabildiğimiz vizeyi artık önceden almamız gerektiği.
  • Ucuz shotları (hala ucuz mu onu bilmiyorum).

Malta’da çok akılda kalıcı bir hikayem olmadı açıkçası (Gozo adasına gidip, taksilere para vermekten kaçınıp merkeze yürümeye karar verip, 2 saat boyunca yürüyüp hala varamayınca taksiye binmeye karar vermek dışında). O yüzden Malta’lı arkadaşlarımdan bahsedeceğim.

Her ülkede iyi ya da kötü insanlar vardır eminim, ama benim tanıdığım Malta’lıların hepsi sıcakkanlı, samimi ve iyi niyetli insanlardı. Akdeniz misafirperverliğine sahip Malta’lı insanlar ile geçirdiğim her vakit keyifliydi.

Mesela Mariella, renkli gözlü güzel arkadaşım ile Cagliari’de (İtalya) yaz üniversite’sinde tanışmıştık. 30 kişilik grubumuzla harika geçen 10 günün arkasından ayrılırken Marialle’nın ağlamasını hiçbir zaman unutmayacağım.

337454_10150346595262805_763182216_o

Ya da Oxford Üniversite’sindeki etkinliğimize ‘Maltalı’ olarak gitmemi sağlayan Malta Delegasyonu. Türkiye’den bir grup gitmediği için Malta delegasyonuyla gittiğim etkinlikte 5 gün geçirdiğim Malta’lı grupla vakit geçirirken sanki kendi kültürümden, memleketimden insanlar ile vakit geçiriyormuş gibi hissediyordum. Sıcaklıkları, şakaları, gülüşleri, hepsi tanıdıktı, hepsi samimiydi.

15129028_10154252802964285_5378130760174989448_o.jpg

Ah bir de Malta dediğiniz de ‘hayır Malta değil, Mooolta’ demeleri yok mu:)

Kısacası, mutlaka gidin, görün, paylaşın.

Not: 2006’da çektiğim fotoğrafların hiç birini bulamadım maalesef. Baştaki foto da stock resmidir.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN