Dünyanın Yerlisi
 

Mardin

”Taş evlerin arasından yürüyordum. Sokakta top oynayan bir kaç çocukla karşılaştım, beni gördükleri an buradan olmadığımı anlamışlardı. Ben daha fotoğraf makinemi çıkarırken çocuklar bana doğru koşuyorlardı bile. ‘Resminizi çekebilir miyim gençler?’ diye sorduğumda hepsi zaten ‘beni çek abi’ deyip televizyonlarda gördükleri ünlüler gibi poz veriyorlardı. Bir tanesi çıktı, dedi ki:

– Abi neredensin?
– İstanbul’danım.
– Bizim akraba var İstanbul’da, ismi Halit. Tanıyor musun?
– Tanımıyorum, ama mutlaka uğrarım yanına.
– Tamam abi, selamımı söyle. Söyle bir ara gelsin, özledik onu.
– Tamam söylerim, gelin bir resim çekelim de, Halit abin inansın tanıştığımıza.”

———–

2 sene öncesine kadar, 50 ülkeden fazla ülkeye gitmeme rağmen, kendi ülkemi adam akıllı gezmediğim için kendime kızıyordum.

Mardin 1

Ankara’dan daha doğuya hiç gitmemiştim (askerliğimi yaptığım Adana dışında)

Bu yüzden, Mardin’e spontan bir seyahat yapmaya karar verdim.

Bölgedeki en eski yerleşim bölgelerinden olan Mardin, Babillerden Hititlere, Asirlerden Romalılara, Bizanslılardan Osmanlılara kadar bir çok medeniyetin içinde bulunmuş. Kültürel karışımı şehirde hala hissedebilirsiniz. Günümüzde bile Türk, Arap ve Kürt kökenli insanların bir arada bulunma ile Mardin heterojen bir şehir .

Mardin 4

Eski Mardin’e girer girmez binaların dokularını hiç kaybetmediklerin, aynı taş evlerin ve renkerlin durduğunu görüyorsunuz. Bölgenin zaten UNESCO kültürel mirası olduğunu biliyordum. Şehri gezdikçe bu güzel yerin bunu fazlasıyla hakettiğini anlamıştım.

Mardin’in insanları, genelde doğu insanları gibi inanılmaz misafirperver. Nereye giderseniz gidin insanlar size gülümsüyorlar. Bir dükkana girip otobüse nereden binebilirim diye sorduğumda dükkan sahibi dükkanının önüne çıkıp 10 dakika boyunca benimle otobüsü beklemiştim. OTobüs geldiğinde şoföre beni nerede bırakması gerektiğini sıkı sıkı tembihlemişti.

Harika camileri, kiliseleri ve binalarıyla, Mardin kültürlerin harika bir karışımı. Taş evlerin arasında yürürken kaybolmanız bile bu güzel yerin tadını çıkartmak için yeterli

Mardin 3

Türkiye’yi daha fazla gezmem için bana kesinlikle ilham verdi Mardin.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN