Dünyanın Yerlisi
 

Prag, Çek Cumhuriyeti

Biranın sudan daha ucuz olduğu memleket…

Prague 2

Aslında yukarıdaki cümle Prag’ın ne kadar harika bir yer olduğunu anlatmaya yeter de artar. Ama ben biraz daha anlatayım.

Prag her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliğin yapan, turistik bir şehir. Bu vesileyle bizi de misafir etme onuruna erişti Prag:)

Prague 4

Çalıştığım Avrupa Sivil Toplum Kuruluşunda bir çok ülkeden arkadaşım olmasına rağmen, Çek Cumhuriyetin’den çok tanıdığım yok, bu yüzden de Çek kültürüne dair bilgim az. Ateist bir kültür olduğunu ve komunism döneminden geçtiklerini bilmem dışında, şu an Çek Cumhuriyeti’nin herhangi bir Avrupa ülkesi kadar modern ve demokratik olduğunu gördüm. Slovakya’dan 1989’da ayrıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti adıyla devam etmekteler.

Çek mimarisi hem barok hem de gotik tarzlardan esinlenmiş. Bir çok katedral, kilise, köprü ve şehri çevreleyen kaleleri görmeniz mümkün. Charles Köprüsü, Saat Kulesi ve Prag Kalesi en önemli mimarilerinden şehrin.

Prague 3

Harika mimarisi dışında, Prag oldukça yeşil bir şehir.

Prag’dayken maalesef çok Çek insanıyla tanışamıyorsunuz, o kadar turistik bir yerki, tüm dünyadan insanla tanıştığınız için, hangisi yerel hangisi değil ayırmak zor. Sadece bir keresinde bir arkadaşım bizi evimizden alıp, kendi evine götürüp bizler ile akşam yemeği yemişti. Gayet misafirperver ve arkadaş canlısıydılar.

Prag’a gitmişken, Karlovy Vary’ye de mutlaka gidin. Şehrin ortasından geçen bir nehir, harika mimari ve sakin ortamı bu şehri mutlaka görmenizi gerektiriyor. Atatürk’ün de ziyaret ettiği bu şehir, termalleriyle de ünlü bir yer.

Karlovy

En turistik yerlere gitseniz bile Prag’da fiyatlar gayet uygun. Özellikle alkol fiyatlari sizi çok mutlu edecek. Bir birayı 1 dolara alabildiğiniz bu yerde, bazı yerlerde alacağınız bir bira, bir şişe sudan daha ucuz olabiliyor.

Her zaman dediğim gibi, turistik yerleri görün, evet ama lokal güzellikleri de es geçmeyin. Bunu nasıl mı yapabilirsiniz? Lokal insanlarla tanışın ve size yardımcı olmalarını rica edin.

İyi biralar.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN