Dünyanın Yerlisi
 

San Miguel De Allende, Meksika – Turistler Bir Yeri Ne Kadar Bozabilir?

Gitmeden önce en çok övgü alan yerlerden biri olan San Miguel gerçekten insanların övdüğü kadar güzeldi. Binaları, sokakları, duvarların renkleri, her şey göze hoş gelen harika estetik yapılardı. San Miguel’e gelir gelmez otobüs terminalinden kalacağım yere yarım saatlik bir yürüyüşten sonra kalacağım yere vardım. Bu seferki ev sahibim yine Couchsurfing’den olsa da, beni evinde değil, hostelinde misafir ediyordu. Panda Hostel isimli çok güzel bir yeri olam Isai bir geceliğine beni misafir etmeyi kabul etmişti.

Hostele gelip, bavullarımı koyup, Isia ve arkadaşıyla 1 saat boyunca İspanyolca konuştuktan sonra (çünkü İngilizce bilmiyorlardı), bu güzel şehirde yürüyüşüme başladım. Gerçekten her sokakta, her köşede göze hoş gelen bir yapı, bir bina ve bir renk vardı. Güzel şehir meydanlarında harika mimarisi olan kilisenin önünde, parkta ağaçların altında gölgede bir sokak satıcılarından aldığım sosisli sandviçimi yerken kitabımı okudum, sıcak havadan kaçtığım gölgelik yerde dinlendikten sonra hostelime yürüyerek geri döndüm. Yorgun hissettiğim için 2 saat boyunca (plan 30 dakikaydı) güzel bir ”siesta” çektikten sonra bu sefer aynı yeri gece şehrin ışıkları altında görmek istedim. Bu sefer gözüme çok daha güzel gözüken şehir meydanında sokakta şarkı söyleyenler, binaları aydınlatan güzel ışıklar vardı.

2 hafta boyunca yaklaşık 10’dan fazla şehrini gördüğüm Meksika’nın en güzel şehirlerden biri olmasına rağmen, San Miguel şu ana kadar en az keyif aldığım şehir oldu maalesef. Bunun sebebi şehrin estetik yoksunluğu değildi, aksine fazlasıyla vardı. Bunun en büyük sebebi şehrin turistler ve burada yaşayan yabancılar tarafından adeta istila etmiş olmasıydı.

Tabii ki turizm ekonomisini kalkındırmakta, bunun farkındayım. Fakat ne yazık ki turistler çoğunlukla şehrin otantikliğini ve şehirde yaşayan insanları yıpratmaya ve yozlaştırmaya meyilli oluyorlar (bunu bilinçli olarak yapmasalar da).

Bunun sebeplerinden biri turistlerin o şehirde yaşayan yerel insanlar kadar şehre değer vermeyişi. Gelip geçiçi oldukları için, daha çok tüketme odaklı günlerini geçiren turistler, bunun şehre uzun vadedeki etkisi üzerinde çok farkında olamayabiliyorlar. 2. olarak da biraz yerellerin suçu olan, yaptıkları her şeyi turistleri memnun etmek ve turistlerden daha fazla para almak üzerine kurmaları oluyor. Şehrin kendine has, kültürel aktivitelerini bile turistlerin beğenisine sunan ve bunu batılaştıran aktiviteler şehrin ruhunu yok etmekte. Bu da maalesef şehri bir gezgin şehrinden çok bir turist şehrine döüştürüyor. Bu tabii ki bir çok ülkenin bir çok şehrine görülen bir unsur, sadece San Miguel’e has değil. Meksika’da Cancun, Tulum gibi yerler bunun en iyi (daha doğrusu en kötü) örnekleri.

Her ne kadar bu güzel şehrin bu kadar turistik olmasına üzülsem de, günün sonunda güzel bir gün geçirdim. En azından gözüm güzel binaya doymuştu.

Bir sonraki durak, başka harika bir şehir olan (ve o kadar yozlaşmadığını umduğum) Guanajuato şehriydi.

 

 

Yorum yok

YORUM BIRAKIN