Dünyanın Yerlisi
 

Şangay, Çin

Şangay’ın Pekin’den aşağı kalır yanı yok. Hatta bir çok konuda daha iyi bence.

2000’lerden sonra çok hızlı bir şekilde ‘yükselen’ Şangay, Asya’nın New York’u. Aşırı derecedeki gökdelenleri, sıkışık trafığı ve kalabalık nüfusu ile, Şangay kesinlikle kosmopolit bir şehir.

‘Kurumsal Bölge’nin olduğu Bund bölgesine gidip etrafınızdaki upuzun gökdelenleri hayranlıkla izleyebilirsiniz (evet, Maslak halt etmiş). Onun yanında, şehrin kalabalığından uzaklaşıp parklara, tapınaklara ve Şangay’ın sunduğu bir çok rahatlatıcı yere de uğrayabilirsiniz.

Pekin kadar kalabalık nüfusu olan Şangay, Pekin’den çok daha temiz bir yer. Eğer iş çıkışı saatlerinde metroya denk gelirseniz, size iyi şanslar. Bazen metroya girmek bile imkansız oluyor kalabalıktan. Yeni Delhi’deki metro deneyimimden sonra Çin’liler oldukça medeni geldiğini söylemeliyim.

525729_10151507936356734_368991585_n

Şangay’ın oldukça kosmopolit bir yer olmasına rağmen, Batılı olmanız insanların hala ilgisini çekiyor. Sürekli positif ayrımcılığa uğradığım Çin’de, sadece yabancı olduğum için insanların ilgisiyle karşılaştım.

575202_10151512646931734_1024707816_n

Yine, Batı’lı bir turist olduğunuzda Şangay’ın hareketli gece hayatının hemen bir parçası olabiliyorsunuz. Turist olduğunuzu gören yerler, size hemen bedava alkol kuponları sunup, sizi rahat ettirmeye çalışıyor. Bunun sebebi sizi kazıklamaya çalışmaları değil. Bunun sebebi mekanlarında Batılı insanların görünmelerini istemeleri. Sadece orda durmanız için size bu ‘teşvik’i veren gece kulüpleri Batı’lı yüzlerin popülerliğine oldukça inanmış durumda. Bu şekilde Çin’de her gece bedavaya eğlenebilirsiniz.

Genel olarak, Şangay’ı çok sevdim. Geleneksel ile modernin iyi bir birleşimi olan Şangay görülmesi gereken bir yer.

sha 3

Mutlaka tekrar ziyaret edeceğim.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN