Dünyanın Yerlisi
 

Singapur

Singapur bana biraz Amerika’yı andırıyor. Kocaman bir kazan gibi, 4 ayrı etnik kökeni bir arada tutan, herkesin güzel bir şekilde bir arada yaşadığı. Aradaki fark, Amerika’da herkes bir süre sonra Amerikalı gibi hissediyor, ama Singapur da 4 etnik grupta kökenlerine son derece bağlı. Singapur vatandaşı olmalarına rağmen hala Hintli, Çinli, Arap ya da Malay’lar. Bir restorana girdiğinizde, 4 farklı kökenden 4 farklı garsonu görebilirsiniz.

Singapore 1

Singapur’un 4 resmi dili var. İngilizce, Malay, Hindu ve Çince. Ama bir çok yerde olduğu gibi, ortak dil İngilizce. Singapur’da istisnasız herkes iyi seviyede İngilizce konuşmakta.

Coğrafi olarak küçücük olan Singapur’da yine de görülecek bir çok yer var. 3 günde anca bitirebildiğim ülke de, farklı kökenlerin bölgelerini gezebilirsiniz. Çin mahallesinde Mahjong oynayan Asyalıları izleyip oradan Arapların olduğu bölgede ezanı duyabilirsiniz. Ya da küçük Hindistan’a gidip leziz Hint yemeklerini deneyebilirsiniz.

1209207_10151531514891734_1810520553_n (1)

Güneydoğu Asya’nın en gelişmiş ülkesi olan Singapur ayrıca inanılmaz derecede güvenli, temiz ve düzenli. Ayrıca bölgenin en pahalı ülkesi olan Singapur’un komşularıyla olan fiyat farkı inanılmaz.

Singapore

Yemek ve ulaşım fiyatları uygun olsa da(tabi gideceğiniz yeri bilirseniz), alkol, sigara gibi ‘lüks’ tüketim ürünleri inanılmaz pahalı. Bir sigara paketi 8 euro kadar pahalıyken, bir kutu bira 6 euro civarında (bir de Türkiye’de alkol pahalı diyoduk).

Singapur özellikle temizlik konusunda inanılmaz hassas. Yere çöp atma, tükürme gibi aktivitelerin cezası ağır. Sakızınızı bir yere yapıştırdığınız, sifonu çekmediğiniz için baya yüklü bir miktar ödemek zorunda kalabililir ve toplumun tepkisini çekebilirsiniz. Ama bazen yerlerde sigara izmariti görmedim değil.

1185751_10151531531501734_532102728_n

Singapur’un şahsına münasır yasaları bunla bitmiyor. Şifresiz Wi-fi noktalarına bağlanmak ‘bilgisayar korsanlığı’ olarak kabul ediliyor. Dikkat edin.

Enteresan yasalarına rağmen, Singapur bir çok Avrupa şehrinden bile daha düzenli, temiz ve rahat bir yer.

Fazla para harcamak dışında bir sorun yaşamadım açıkçası:)

Ufak ülke, ama yapılacak bir çok şey var. Mutlaka gidin.

A small country with a lot things to do, that I definitely recommend.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN