Dünyanın Yerlisi
 

‘Tiger Kingdom’, Tayland

Hayvanların bir yerde tutulduğu ve insanların zevki için vitrin olarak konulduğu yerler ihtilaflı yerlerdir. Hayvanlar doğal habitatlarından uzaklaştırılıp, kafesler içinde bir hayata zorlanırlar. Tıpkı sirklerde, hayvanat bahçelerinde olduğu gibi. Bu ihtilafli yerlerden biri olan Tiger Kingdom’a Chang Mai’ye yolum düştüğünde motorsikletimi alıp gittim.

Gitmeden burası ile ilgili bir çok yazı okudum. Kimi burada hayvanların uyuşturulduğunu ve o yüzden uysal olduğunu söyledim eleştirirken, kimileri de bu hayvanların kontrol altında üremeleri açısından bunun iyi bir şey olduğunu savunuyordu.

Tiger 1

Bilmeyenler için, Tiger Kingdom ziyaretçilerin kafeslere girip kaplanlara yaklaşıp, dokunup resim çektirebildikleri bir hayvanat bahçesi.

Bir turist olarak, bu tecrübe gerçekten heyecan vericiydi. Oraya gidip bebek kaplanlarla, genç kaplanlarla ve kocaman kaplanlar ile vakit geçirmek.

Tiger 4

Bazı pozlarımın sanki Pirelli takvimine poz veriyormuş gibi çıktığının farkındayım. Kaplanlarla olabildiğince samimi olmaya çalıştım 😛

Oradan çıktığımda bu sektöre destek vererek kötü bir şey mi yaptım sorusu aklımdaydı. Ama açıkçası, bana yaşattığı bu tecrübe ömrüm boyunca insanlara anlatabileceğim türdendi.

Bir daha bu güzel hayvanlara bu kadar yaklaşabileceğim bir fırsat olur mu, hiç bilmiyorum.

Tiger 2

Yorum yok

YORUM BIRAKIN