Dünyanın Yerlisi
 

Ukrayna -Orada Kim Teklif Ediyor?

 

Havaalanından inip otobüsle kalacağınız yere gidiyorsunuz, oradan hemen akşamki konferansa katılıyorsunuz. Gece sizi bir yere götürüyorlar, ama yorgunsunuz ve birkaç saat durup yatmaya gidiyorsunuz. Sonraki gün kalkıp, kahvaltınızı yapıp konferanslara başlıyorsunuz ve akşama kadar devm ediyor. Sonra yine aynı şekilde dışarı başka bir yere götürüyorlar. Ve bu döngü orada bulunduğunuz her gün aynı oluyor.

Sonra da diyorsunuz ki, Kiev’e gittim.

4 gün geçirmeme rağmen ben aslında tam olarak Kiev’de değildim…

Gidip te göremediğim Kiev dışında, Lviv, Kharkiv, Dnipropetrovsk gibi bir çok şehrini görmek isteyeceğim bir yer Ukrayna. Fiyatları uygun, insanları samimi (sanılanın aksine) ve kendisi güzel bu ülke mutlaka tecrübe edilmeli.

Ukrayna hakkında yazmışken iki şeyden bahetmeden olmaz:

 

1- Ukrayna hakkındaki ön yargılar

2- Ukrayna’daki halk ayaklanması.

 

  • Ukrayna’ya bizim ülkemizden birçok erkeğin neden gittiğini ya da neden gitmek istediğini hepimiz biliyoruz. Belki evet, daha ucuz bir ülke olması, kadın erkek endeksinin farklı olması, ülkenin sosyo kültürel durumu ya da başka faktörler beklentileri arttırabilir. Fakat insanların şunu anlaması lazım. Hiçbir yerdeki tüm kadınları hayat kadını değildir. Her kadına viski ısmarladığınızda sizinle yatmaz. Her size gülümseyen kadın sizinle sevişmek istemez. Hatta oradaki kadınlarda bir anne-babanın çocuğu, hayalleri, istekleri olan ve mutlu olmak isteyen bir kadındır. Kısacası oradaki kadın ile buradaki kadın arasında bir fark yoktur. O yüzden oraya gidildiğinde oradaki kadına farklı davranılmamalıdır. Ülkede cinsellik tabulaşmamış olabilir, ama bu herkesin sizinle yatmak isteyeceği anlamına gelmez.

 

  • Ukrayna’da bizim Gezi Parkı protestolarına benzer, çok daha uzun süren ve sonunda hükümeti değiştirmeyi başaran, çok daha acı ve ölümle sonuçlanan bir ayaklanma oldu. Artık durum nispeten normale dönse de Ukrayna bir daha asla eskisi gibi olmayacak. Zamanında çok acılar çeken ve kendi içinde bile (Rus yanlıları ve Ukrayna yanlıları) bölünen bu ülke yakın tarihin en büyük mücadelesini verdi. Kazandılar mı kaybettiler mi bilmiyorum ama, bu yaşadıklarının hem kendilerini hem de birçok ülkeyi değiştirdiği kesin.

maidan-square-feb-2014-photo-by-olga-yakimovich-reuters

 

Bir dahaki gidişimde sadece konferans-yemek-otel üçgeninden çıkıp Ukrayna’yı acılarıyla, mutluluklarıyla, kısacası gerçekten tanımak dileğiyle.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN