Dünyanın Yerlisi
 

Varşova, Polonya

Her zaman yakın hissettiğim bir ülke olan Polonya ile ilgili bloglarım Varşova ile sınırlı kalmayacak. Varşova dışında Polonya’da Krakow, Wroclaw, Poznan gibi şehirleri de görme şansım oldu.

İlk defa 2006’da Polonya’ya gitmiştim. Polonya’ya olan sempatim sadece ülkeyi sevdiğimden değil, ayrıca tanıştığım Polonyalı insanlardan dolayı. İlk intibam üniversite ikinci sınıfımda Erasmus ile gelip benim en yakın arkadaşım ve hiç bir zaman unutmayacağım dostum olan Piotr’laydı. Hayatımda tanıdığım en ilham verici insanlardan biri olan Piotr, benim için bir rol modeldi.

Warsaw 3

Harika insanları dışında, Polonya harike bir kültüre, tarihe ve mimariye sahip.

Eski Jagelonya imparatorluğu yakın geçmişte resmi olarak bir ülke olmama durumuna kadar geldi. Tekrar küllerinden doğan Polonya, 2. Dünya Savaşı’nda da en çok zarar gören ve kayıp veren ülkelerden biriydi. Tamamen yerle bir olan, Varşova gibi şehirlerini tekrardan inşa eden Polonya, gurur duyacağı bir yakın tarihe sahip.

Warsaw 1

Polonya ile ilgili tüm fikirlerim ve intibalarım olumlu yönde. Sonraki Polonya bloglarımda diğer gözlemlerimi okuyabilirsiniz.

Ama Polonya için diyeceğim ilk şey; hem ülkeyi, hem de insanlarını seviyorum.

Yorum yok

YORUM BIRAKIN